Kiinteistö Oy Kajaanin Pietari on Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n tuorein jäsen. KOVAn hallitus hyväksyi yhtiön KOVAn jäseneksi torstaina 27.8.2026.
KOVAn jäsenenä on nyt 141 yleishyödyllistä ja omakustannusperiaatteella toimivaa vuokratalo- ja asumisoikeusyhtiötä. KOVAn jäsenet omistavat yhteensä lähes 350 000 kohtuuhintaista vuokra- ja asumisoikeusasuntoa.
Kiinteistö Oy Kajaanin Pietari on vuonna 1978 perustettu, yleishyödyllinen ja omakustannusperiaatteella toimiva yhtiö, jonka omistaa kokonaan Kajaanin kaupunki. Yhtiö omistaa tällä hetkellä yli 2 800 vuokra-asuntoa, joista osa on opiskelija-asuntoja. Yhtiö on kaupungin suurin vuokranantaja. Yhtiön asuntokannan keskivuokra vuonna 2026 on 11,54 euroa neliöltä kuukaudessa.
– Olen mielissäni, että saamme Kajaanin Pietarin KOVAn jäseneksi. Yhtiön jäsenyys vahvistaa merkittävästi KOVAn jäsenistön alueellista kattavuutta Kainuussa. Kajaanin Pietarin jäsenyyden myötä KOVAn jäsenten omistama asuntomäärä on jo lähes 350 000 asuntoa, mikä on jälleen uusi ennätys, KOVAn toimitusjohtaja Jouni Parkkonen iloitsee.
– Pidän tärkeänä KOVAn vahvistumista, jotta voimme puhua entistäkin voimakkaammin koko alan äänellä – KOVA tietää mitä kentällä tapahtuu, Parkkonen päättää.
Lisätietoja: Toimitusjohtaja Jouni Parkkonen, KOVA, puh. 040 593 3338, jouni.parkkonen@kovary.fi
Toimitusjohtaja Ismo Kukkonen, Kiinteistö Oy Kajaanin Pietari, puh. 044 710 1170, ismo.kukkonen@kajaaninpietari.fi
——- KOVA lyhyesti ——-
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry on yleishyödyllisten ja omakustannusperusteella toimivien vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimialajärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvonta-, palvelu- ja yhteistyöjärjestönä. KOVAn jäsenet omistavat normaaleja vuokra-asuntoja, erityisryhmien vuokra-asuntoja tai asumisoikeusasuntoja.
KOVAlla on 141 jäsenyhteisöä. Niiden pysyvässä omistuksessa on yhteensä lähes 350 000 vuokra- ja asumisoikeusasuntoa, joissa asuu yli 550 000 henkilöä. KOVAn jäsenet toimivat yli 150 kunnassa. KOVAn jäsenet omistavat noin 85 prosenttia rajoituksenalaisista normaaleista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista, noin 70 prosenttia kaikista rajoituksenalaista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista ja noin 85 prosenttia asumisoikeusasunnoista Suomessa. KOVAn jäsenet aloittavat vuonna 2026 yhteensä noin 2 900 kohtuuhintaisen vuokra- ja asumisoikeusasunnon rakennuttamisen.
KOVA edustaa pitkäjänteisiä, pysyviä ja turvallisia vuokra- ja asumisoikeusasuntojen omistajia ja vuokranantajia. KOVA kehittää vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimintaedellytyksiä tekemällä vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöille Suomen parasta edunvalvontaa. KOVAn jäsenistö toimii siten, että pienituloisillakin ihmisillä on varaa laadukkaaseen ja kohtuuhintaiseen asumiseen.


